информационный сайт » Новая Одесса » Начальник Главного управления Юстиции в Николаевской области, рассказал, что такое пробация

Начальник Главного управления Юстиции в Николаевской области, рассказал, что такое пробация

Начальник Главного управления Юстиции в Николаевской области, рассказал, что такое пробация
Начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Іванович Возняк надав відповіді на запитання журналіста.

Романе Івановичу, Міністерство юстиції України знаходиться в авангарді реформ, які направлені на покращення життя українців та на сьогоднішній час є дуже актуальною тема застовування пробації до правопорушників. Розкажіть, що таке пробація?

Намагаючись увійти до європейського співтовариства, Україна активно впроваджує різноманітні правові інституції. На черзі – пробація, яка вже давно стала звичною для країн Старого Світу.

05 лютого 2015 року на засіданні пленарної сесії Верховної Ради України у другому читанні 230 голосами народних депутатів прийнято у цілому Закон України "Про пробацію", який набрав чинності через шість місяців з дня опублікування (27 серпня 2015 року).

Пробація - це переважно юридичний термін, який з'явився майже 200 років тому як кримінально-правовий інститут англосаксонського права і була різновидом умовного засудження або умовного звільнення. "Пробація" у перекладі з англійської означає "випробування" або "умовне звільнення", а у перекладі з латині - "випробувати" або "віддавати під нагляд".

Яким чином функціонує інститут пробації в Європі?

Нові для України правовідносини, пов'язані із застосуванням до правопорушників пробації, не нові у світовій практиці. Розвиваючи цей інститут, європейці виходять з двох міркувань – соціального та економічного.

Вважається, що правопорушник не може змінитися у місцях позбавлення волі, адже вони стають своєрідними університетами для тих, хто потрапляє у ці стіни. Таким чином, у більшості випадків ні про каяття, ні про перевиховання особи не може й бути мови. По-друге, чим менше ув’язнених осіб, тим менше коштів платників податків потрібно на їх утримання.

У різних країнах процес розвитку пробації відбувався по різному, але загальними рисами пробації у всіх країнах є: не застосування до порушника покарання у виді ув'язнення або узагалі звільнення від покарання (на підставі спеціального соціального дослідження особистості правопорушника); застосування пробації до правопорушника у залежності від обставин (вчинений злочин, особистість, соціальна ситуація правопорушника); здійснення нагляду, який відрізняється від поліцейського нагляду та поєднаний з соціальною допомогою правопорушнику у процесі ресоціалізації.

Запровадження пробації в Україні напевне потягне за собою збільшення чисельності працівників органів пробації, що в свою чергу призведе до ще більших витрат, чи буде вигідно це для України?

З економічної точки зору утримання пробації для держави дешевше, ніж витрати на утримання місць позбавлення волі (витрати на утримання установ,
ув'язнених, більш чисельний персонал).

Наприклад, у Швеції, Фінляндії, Естонії та Румунії витрати на організацію пробації щодо одної особи більш ніж у десять разів менше, ніж витрати на одного ув'язненого. У європейських країнах співвідношення правопорушників в місцях позбавлення волі та правопорушників, які перебувають під пробацією, складає, як правило, один до трьох.

Гадаємо, що економічна складова новації не призведе до великих витрат.

Романе Івановичу, скажіть, в чому полягає суть пробаційних програм?

Орган пробації крім виконання покарань, альтернативних позбавленню волі, здійснюватиме пробаційний нагляд, що передбачає як контроль за поведінкою, так й індивідуальний план соціальної, психологічної допомоги, профілактичних і виховних заходів, які базуються на проведеній оцінці ризику вчинення повторного злочину та потреб правопорушника.

Виховну та профілактичну роботу здійснює працівник пробації, а не органу внутрішніх справ. Щодо осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, за рішенням суду застосовуються пробаційні програми психокорекційного змісту (наприклад, подолання агресивної поведінки, шкідливих звичок, психологічних 4 проблем) або соціально-реабілітаційні програми (набуття позитивних соціальних навичок, соціального статусу, усунення або мінімізація негативних соціальних факторів).

Як гадаєте, чи приживеться пробація, як альтернатива позбавленню волі, в Україні?

Прийняття Закону України "Про пробацію" це лише перший крок на шляху до міжнародних стандартів у сфері юстиції.

Чи набуде пробація в Україні ознак європейської системи у значній мірі залежить від подальших кроків її розбудови, від їх відповідності європейським принципам пробації, від уваги та підтримки цих кроків як на політичному рівні, сприяння суспільному розумінню та сприйняттю позитивної ролі пробації.
Уважаемый посетитель, Мы ценим ваше мнение, оставляйте свои комментарии.

Комментарии:

Оставить комментарий
Использование материалов ПРИВЕТСТВУЕТСЯ!!! Но с обязательной ссылкой на наш сайт!!!